Borçlarımdan Dolayı Hayat Çekilmez Oldu

Ülkemizin mevcut ekonomik durumu gelişmekte olan bir ülkenin özellikleri taşıdığından dolayı kimi zaman çalkantılı süreçler geçirmekte ve bu durumda orta ve alt gelir grubundaki insanları oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. Mevcut durumda ülkemizde milyonlarca insan borç batağında olup ‘’borçlarımdan dolayı hayat çekilmez oldu’’ diye sızlanmakta olan kişilerin sayısı yadsınamaz kadar fazladır. Söz konusu olan bu kişilerin bir kısmı eşe dosta borçlanmış bir kısmı bankalara olan borçlarını ödeyememiş bir diğer kısmı ise tefecilerin tuzağına düşmüş ve bu durumdan dolayı da büyük buhranlar içerisinde sıkışıp kalmıştır.

Söz konusu olan bu durumdaki kişilere söylenmesi gereken ilk en önemli şey hemen hemen herkesin hayatının bir döneminde borçları yüzünden zor duruma düştüğü ve para sıkıntısı çektiğidir. Yani hiç kimse bu konuda yalnız değildir. Borçluluk zor bir durum olsa da onu aşılamaz bir engel olarak görmek hem bizim ruhumuzu daraltacak hem de çözüm arayışlarımızı durduracaktır. Başka bir değiş ile bu konuda önemli olan umudumuzu muhafaza etmektir.

para

para

’borçlarımdan dolayı hayatım mahvoldu’’ diyerek kendimizi bırakmak daha büyük ve aşılmaz problemler doğurmaktan başka bir işe yaramayacaktır. ‘’Peki bu durumda ne yapmamız gerek ?’’ diyen insanlara verilecek olan en net ve en kısa cevap ‘’bir yerden başlamak gerek’’ tir. Çünkü sevdiklerimiz ile ve sevenlerimiz ile dört koldan bağlanmış olduğumuz bu dünyada yaşamaya devam etmek zorundayız yaşam da kendi başına bir mücadele olma özelliği taşımakta iken pes edip durmak bir nevi yaşamamak ve hatta hayata karşı tüm gücümüzü kaybetmek olacaktır. Bu yüzden hemen kendimizi toplamalı ve durumumuzu düzeltmek adına çözüm önerileri aramalıyız. Bu noktada yapılabilecek olan bazı şeyler ise şunlardır.

  1. İlk aşamada önemli olan çözmek durumda olduğumuz problemleri net bir şekilde görebilmektir. Bu amaç doğrultusunda ödememiz gereken borçları öncelik sırasına göre listelemek bize bir yol çizecektir.
  2. Bu aşamada ise borçlarımızı ödeyebilmek için para bulabileceğimiz yolları, söz gelimi ek iş olanakları gibi, araştırmak bizim için faydalı olacaktır.
One comment on “Borçlarımdan Dolayı Hayat Çekilmez Oldu
  1. Yeşim dedi ki:

    2015 Mayıs ayına kadar kullandığım kredi ve kartlarımın ödemesinde herhangi bir gecikme yaşamadım.2015 Şubat ayında bir cafe açtım ve cafeyi açmak için kredi çektim (kendi adıma, kardeşim adıma ve arkadaşım adına), kredi kartlarımı kullandım ve elden borç aldım. Haziran ayı itibari ile cafeme kilit vurdum. Hala içeride eşyalarım duruyor.çünkü 2 ünlü isim tarafından dolandırıldım. Kendilerini dava ettim. Dava sürüyor. ( ad ve soyadımı youtube da yazdığınızda show haberde çıkan röportajı izleyebilirsiniz) birkaç ay bu işlerle uğraştığım için herhangi bir gelirim yoktu. Arkadaşım ve kardeşimin kredisini ödeyebilmek için borç aldım ama kendi kredi ve kartlarımın ödemesinde gecikme yaşadım hep.

    1 şubat tarihinde özel bir şirkette pazarlama uzmanı olarak çalışmaya başladım. Borcumun bir kısmını ödedim. Firma devletin verdiği teşvikten yararlanmak için 6 ay boyunca stajyer olarak görüneceğim. Bu süre içerisinde asgari ücretimi devletten, kalanı elden alıyorum. Maaşım ile kardeşim ve arkadaşıma ait kredileri aksatmadan ödüyorum.

    Kendime ait bir kredi mi kapadım. Kendime ait kredi ve elden aldığım borçları ödemek de zorlanıyorum. Maaşım 3000 TL, oturduğum ev babama ait.kira ödemiyorum. Senetle kredi istemem nedeni tüm borçlarını kapatıp tek bir yerde toplamak. Bankalarla durumumu düzeltmek. Bankalarla yasal takipte değilim, icralık olmadım. Ayda 2000 TL ödeme yapabilirim. Kasım ayında mahkeme var. %90 tazminat alacağım. Borcumun tamamını o zaman kapatabilirim. Ek iş yapıyorum elime geçtikçe 2’şer taksit ödeyebilirim. 1 yıldır bir çok borcun üstesinden geldim. Bununla gelebilirim. Minimum 30000 maksimum 50000 tl ye ihtiyacım var.yardımcı olursanız çok sevinirim. Gerçekten çok zor durumdayım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir