Bank Asya’da Ne Kadar Nakit Param Var Nasıl Öğreneceğim?

Bank Asya’da parası olan vatandaşlar ne yapacak? Uzun süredir bu sorunun cevabı vatandaşlar tarafından merak edilmekte ve konu ile ilgili yetkili bir ağızdan açıklama beklemektedirler. Çünkü birçok vatandaş bu bankadan kredi çekmiş, bireysel emeklilik yaptırmış, parasını yatırmış ve mevduat fonu almıştır. Vatandaşların endişesi ise terör örgütüne ait olan bu bankaya devlet tarafından el konulduktan sonra mağduriyetlerinin düşürülmemesi nedeni ile uğrayacak oldukları zarar. Hain darbe girişimi yapan terör örgütüne yıllardır ekonomik destek sağlayan bu banka artık tamamen devlet güvencesinde ve kontrolü altındadır.

 Konu ile ilgili açıklama yapan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı Abken: Bank Asya’nın tasfiyesi konusunun TMSF’nin gündeminde olduğunu hatırlatarak, konuyla ilgili çalışmaların yapıldığını ve vatandaşların mağdur olmayacağını söyledi. TMSF Başkanı Gül: tasfiye sonrasında terör örgütü ile bağlantısı olmayan kişiler paralarını alabilecekler fakat terör örgütü ile bağlantısı olan kişilerin paraları bekletilerek ilerleyen tarihlerde kişilerin durumlarına göre haklarında karar verilecektir. Gül, ayrıca bankadaki 2 milyar TL civarındaki mevduattan 950 milyon lirasının sigortalı olduğunu belirtti.

Gül: Aya Katılım Bankası A.Ş. bünyesindeki sigortalı katılım fonları Vakıf Katılım Bankası tarafından 05.12.2016 tarihinden itibaren hak sahiplerine ödenmeye başlayacaktır. Ödemeyi alabilmek için başvuru esnasında neler yapılacağını öğrenmek için Vakıf Katılım Banka’sının 08505826582 numaralı çağrı merkezini arayarak bilgi almanız yeterli olacaktır.

Gül: amacımız ilk başta Bank Asya’yı satarak çözüme ulaşmaktı fakat müşteri çıkmaması nedeniyle bu karardan vazgeçerek bankayı tasfiye yoluna gittiklerini bu kez de hain darbe girişiminin olduğunu belirtti. Tasfiye sürecinden sonra tahmini mevduat ödeme süresinin en erken 3 ay olacağını ve bu sürecin uzayabileceğini söyleyen Gül bankanın tüm alacaklarını tahsil ederek, mal varlıklarını nakite çevirerek ödeme yoluna gideceklerini açıkladı.

Bank Asyadan HGS Alanlar Ne Olacak?

Bir başka açıklamada da HGS(Hızlı Geçiş Sistemi) ile ilgili oldu. Bildiğimiz gibi tüm bankası HGS etiketi satmakta ve bu etiketin içerisine geçişlerde kullanılmak üzere para yüklemektedir. Bank Asya’dan da HGS  etiketi alan ve etiket içerisine para yükleyen kişilerin HGS hesapları dondurulmuş ve mağdur edilmiştir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun kararı ile Bank Asya’dan HGS etiketi alan ve etiket içerisine para yükleten vatandaşlar Vakıfbank şubeleri aracılığıyla HGS etiketleri içerisinde ki parayı tahsil edebileceklerdir.

Sürecin hızlanması ve tüm alacakların dağıtılması için devlet gereken işlemleri yapmaktadır. Yeni bilgi düzenlemeler yetkili merciler tarafından vatandaşlara açıklanacak ve oluşan mağduriyetler en kısa sürede çözüme kavuşturulacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir