KOSGEB Acil Kredi Faiz Desteği

KOSGEB hizmetlerinden biri acil kredi faizi desteği olmaktadır. Sunduğu olanaklar ile girişimcilerin ve yatırımcıların maddi ihtiyaçlarına ve problemlerine çözüm bulma amacı güden KOSGEB söz konusu olan bu projede terör olayları ya da doğal afetlerden olumsuz yönde etkilenmiş olan kişilere destek olmayı amaçlamaktadır.

Anlatılmakta olan bu desteği Ocak 2015 tarihinden itibaren gelişmekte olan terör olayları başta olmak üzere pek çok sıkıntı ve doğal afetlerden dolayı maddi problemler yaşamış olan kişilere verilecek olan faizsiz bir kredi olarak değerlendirmek mümkün olmakla birlikte bahsedilebilecek diğer detaylar da şunlardır:

 1. Anlatılmakta olan bu krediden faydalanma konusunda Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu illerinde yaşamakta olan ve bu illerde gerçekleşen terör olaylarından dolayı işletmeleri zarar görmüş olan kişiler öncelikli olmaktadır,
 2. Bahsi geçen krediden yararlanma olanağı bulunan diğer bir kesim ise sel, yangın, deprem, fırtına ve su baskını gibi doğal afetlerden dolayı sahip oldukları işletmenin maddi zarara uğradığı kişilerdir.
 3. Söz konusu bu kişilerin acil kredi faiz desteğinden faydalanması için Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’na ait veri tabanın da güncel olarak kayıtlarının bulunması gerekmektedir.
 4. Bahsi geçmekte olan ve terör olayları ve doğal afetlerin verdiği zararın Ocak 2015 tarihinden sonra gerçekleşmiş olması da mevcut olan diğer şartlar arasında yer almaktadır.
 5. Anlatılmakta olan bu desteğin işleyiş şekli ise, iktisadi teşebbüsleri zarar görmüş olan kişilerin anlaşmalı bankalardan alacağı kredilere dair tüm kar payları ve faizlerin KOSGEB tarafından ödenmesine dayanmaktadır.
 6. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ile adı geçen proje kapsamında ortaklık yürüten bankalar ise şunlardır:
 • Akbank,
 • Denizbank,
 • Şekerbank,
 • Garanti Bankası,
 • Halk Bankası,
 • Vakıflar Bankası ve
 • Türkiye Finans Katılım Bankası’dır.
 1. Anlaşmalı bankalardan faizsiz olarak çekilecek olan bu krediye ait üst limit ise 100.000 lira olup ilk 12 ayı ödemesiz olup geriye kalan 36 ay da üç aylık taksitler halinde ödenecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir