Ödeyemeyeceğimizi Bilmemize Rağmen Neden Borçlanırız?

Borçlanmak günümüz dünyasında pek çok kişinin karşılaştığı bir durumdur. Çeşitli ihtiyaçlarımızı karşılamak adına pek çok yere borçlarınız. Bu durum hayat şartlarının son derece zor olmasından kaynaklanmaktadır. Ne yazık ki hayat pahalıdır ve hayat önümüze sürekli yeni bir engel çıkartmaktadır. Bu sebepten ötürü pek çok kredi almak için bankalara başvuru yapmaktadır.

Bankalara başvuru yapan kişi her geçen gün artmaktadır. Birçok kişi ne yazık ki ödeyemeyeceği kredileri almak içi bankalara başvuru yapmaktadır. Kişinin ödeyemeyeceği krediyi alması başlı başına bir problemdir. Bu hem banka için hem de müşterinin kendisi için çok kötü sonular doğurabilmektedir. Müşteri yasal olarak bankayla imzalamış olduğu sözleşmeye dayanarak borcunun ifasına zorlanabilmektedir. Bu genellikle icra yoluyla olmaktadır. Düşünmeyerek hareket edildiği için bir çok kişinin evine icra gelmektedir.

neden borçlanıyoruz

neden borçlanıyoruz

Bankalar bu durumu aşmak için yeni yasalardan yararlanmaktadırlar. Yeni yasaya göre artık bankalar kendi aralarında oluşturmuş oldukları sistemle kendilerine kredi almak amacıyla başvurmuş olan müşterinin geçmişlerini inceleyerek onların almış oldukları krediyi ödeyip ödeyemeyecekleri konusunda bir yargıya varırlar. Genellikle kredi puanı düşük olan ya da almış olduğu borcu ödeyemeyecekleri kişiye borç çıkmamaktadır. Bu bankayı olduğu kadar diğer bir yandan da müşteriyi korumayı amaçlayan bir uygulamadır. Diğer bir yandan kişilerin borçlandıkları tek yerler ne yazık ki bankalar değildir. Günlük hayatımızda mağazalardan elektronik marketlere, güzellik merkezlerinden eğitim kurumlarına kadar çok farklı sektörlerde birçok yere borçlanırız. Ödeyemeyeceğimizi bildiğimiz halde borçlanmamızın nedenlerinden bir tanesi de insan doğasının bu şekilde işliyor olmasıdır. Bize cazip gelen şeyleri satın almak yani ona sahip olmak isteriz. Bu durumda müşterilere önerile tek şey iradelerine sahip çıkmak ve bütçelerini kontrol altında tutmak olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir