Sicil Affı 2017 Düzenlemesi RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

Bildiğiniz gibi bankalardan düzensiz ve hesapsız kredi alımı sonucunda birçok ödeme gerçekleştiremeyen vatandaş kara listeye girmiş ve bankalardan işlem yapmaktan men edilmiştir. Bir kişinin kara listeye girmesi için en az 90 gün süreyle borcunu ödememiş olması gereklidir. Bu sürecin sonunda bankalar kişi hakkında yasal yollardan hukuki işlem başlatırlar. Ve bu hukuki işlem ile yasal takip süreci başlamış olur. Hakkında yasal takip başlayan kişi kara listeye girmiş demektir. Kara listeye giren vatandaş 5 yıl boyunca hiçbir bankadan kredi çekemez hatta kredi kartı dahi alamaz. Türkiye’de bu şekilde kara listede olan birçok vatandaş olduğu için meclis gündeminde de yer alan bir konu olmuştur. Ve bu konu hakkında kabul edilen yasaya göre sicil affı gerçekleştirilecek. Peki, bu aftan kimler faydalanabilecek? Nasıl gerçekleşecek? Şimdi bu soruları cevaplayalım.

Öncelikle, bu af yasasından faydalanabilecek kişiler kara listeye düşmüş kişilerdir. Yani ödemelerini hiç gerçekleştiremeyen vatandaşlara faydalı olması beklenmektedir. Yasadan faydalanabilmeniz için Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından bütün borçlarınızı ödemeniz gerekmektedir. Yasa kapsamına ilk 6 ay içerisinde bütün borçlarını yapılandıran kişilerin sicilleri temizlenecek.

Sicil Affı 2017 Kimleri Kapsıyor

sicil affıYani kara listeden kurtulacaksınız ve borç ödemeleri bittiğinde, istediğiniz bankadan istediğiniz krediyi veya kredi kartını alabileceksiniz. Fakat şu noktaya da değinmek gerekir; bankalar size kredi verip vermemekte serbesttir. Kara listede olmayacaksınız, siciliniz temizlenecek lakin bankalar size yine de kredi vermeyebilir. Zaten bankaların kredi veya kredi kartı verebilmesi için bazı şartları yerine getirmeniz gerekir. Elbette ki bunlardan en önemlisi kredi notunuzdur. Bankalardan kredi alabilmeniz için kredi notunuz yüksek olmalıdır. Borcunuzun tamamını ödediğinizde zaten kredi notunuz yükselecektir. Eğer yapılandıracaksanız da ödemeler düzenli olduğu takdirde yine kredi notunuz yavaş yavaş yükselecektir.

Ocak itibariyle bu yasa Resmi Gazete’de yayınlandı ve yasa yürürlüğe girmiş oldu. Bu yasadan yaklaşık olarak 1 milyon 500 bin vatandaşın faydalanacağı düşünülmektedir. Eğer sizde bu yasadan faydalanmak istiyorsanız önümüzdeki aylar içerisinde ödemelerinizi gerçekleştirmeniz veya yapılandırmanız yeterlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir